Ako si nájsť správne číslo kopačiek?

futbalovú obuv

Zdá sa vám, že výber vhodných topánok na futbal je detsky jednoduchá úloha? Aj napriek zdaniu to však nie je také jednoduché, keďže v tomto prípade sa oplatí venovať pozornosť nielen správnej veľkosti, ale aj iným kritériám. Ako si vybrať kopačky a koľko voľného miesta by ste v obuvi na futbal mali mať? Po prečítaní tohto článku bude hneď všetko jasné!

Ako si vybrať futbalové topánky? – najdôležitejšie kroky

Hoci najslávnejší výrobcovia športovej obuvi nás takmer non-stop zasypávajú ďalšími zaujímavými modelmi kopačiek, ktoré vždy predstavujú ďalšie vydanie fantastického originálneho dizajnu, zaujímavé vzory by určite nemali byť jediným faktorom, ktorému venujeme pozornosť pri výbere vhodných kopačiek na trávu, či tých určených do haly.
Skôr než niektorý z dostupných projektov nadobro dobyje vaše srdce a nebudete už chcieť vziať do úvahy žiadne iné alternatívy, mali by ste sa uistiť, či:

  • Bude sa hodiť na hru na danom povrchu?
  • Je vyrobený z vhodných materiálov vyznačujúcich sa odolnosťou?
  • Je v súlade s úrovňou vašich schopností?

A aj o tom najdôležitejšom, či je vôbec dostupný v požadovanej veľkosti, ktorá by mala byť vybraná tak, aby v kopačkách ostalo miesto pre obutie hrubšej ponožky. Koľko miesta by ste teda mali v kopačkách mať? Optimálna hodnota, ktorá nespôsobí, že vám budú pri chôdzi doslova padať z nôh je okolo 0,5 cm voľného miesta. Ak sa budete riadiť týmto všeobecne prijatým pravidlom, môžete si byť istí, že dávanie gólov, útok a obrana pôjdu ako po masle a navyše všetky úrazy sa vám budú širokým oblúkom vyhýbať.
Hra v príliš tesných kolíkových kopačkách, halových topánkach alebo každých iných je nielen zárukou nepohodlia, ale aj ideálnym spôsobom, ako znížiť svoju presnosť hry a to vo futbalovom svete nikdy nie je vítané – bez ohľadu na to, či to je tréning alebo zápas s protivníkom.

Ako si vybrať obuv futbalovú obuv/kopačky? – vyberáme typ podrážky

Kopačky na prírodnú trávu

Futbalová obuv tohto typu sa nazýva tiež lisovky a patrí medzi klasickú obuv s plastovou podrážkou a kolíkmi vyrobenými z toho istého materiálu (alebo gumy), ktoré zaručujú optimálnu priľnavosť k povrchu. V závislosti od vybraného modelu môžu mať kolíky na podrážke oválny alebo pozdĺžny tvar, a vďaka svojej konštrukcii sa skvele osvedčia na štandardných ihriskách aj tých s tvrdým povrchom.

Kopačky na umelú trávu

Na hru na juniorských futbalových ihriskách sa osvedčia kopačky, ktoré majú na podrážke menšie blízko seba rozostavené kolíky. Môžeme tu hovoriť o topánkach AG – čiže type futbalových kopačiek veľmi podobnom tradičným lisovkám, avšak odlišujúcich sa počtom kolíkov a ich dĺžkou, ale aj o obuvi typu TF/TT, čiže tej, ktorá má podrážku s krátkymi gumenými kolíkmi, ktorá sa dobre osvedčí aj na zamrznutých povrchoch.

Kopačky na hru v hale

Charakteristickou črtou haloviek je fakt, že majú úplne hladkú podrážku, ktorá je vyrobená z priľnavého kaučuku. Častokrát sa stáva, že tento typ futbalovej obuvi má dodatočné spevnenie na špičke, ktorého cieľom je predĺžiť ich životnosť v súvislosti s tým, že v hale sa najviac kope špičkou topánky.

Kopačky – ktorý materiál sa osvedčí najviac?

Obuv z kože

Nakoľko sa môžu kopačky vyrobené z kože pochváliť až prekvapivou trvácnosťou a pohodlím pri používaní, ak sa rozhodnete pre nákup obuvi tohto typu, musíte mať na vedomí fakt, že pravidelné čistenie a starostlivosť sú v tomto prípade doslova nevyhnutnosťou. Prispôsobivý materiál chodidlám zaručuje aj priedušnosť, ale zároveň sa pri kontakte s vodou môže začať deformovať. V prípade kožených futbalových topánok je preto odporúčaná opatrnosť.

Obuv zo syntetických materiálov

V súčasnosti je kupovaná oveľa častejšie než kožená obuv a deje sa tak preto, že v jej prípade sa nemusíte báť prípadného deformovania, ale ani odrenín či podráždení, ktoré by sa mohli objaviť ako výsledok blízkeho kontaktu pokožky s ostrými švami. Navyše sú syntetické kopačky oveľa odolnejšie voči vode. Majú však jednu pomerne veľkú vadu, a teda – v prípade nákupu malej veľkosti je roztiahnutie obuvi zo syntetických materiálov trochu komplikovanejšie a častokrát priam nemožné.

Ako rozchodiť kopačky? – ako na príliš tesné futbalové topánky

Vami vybraný model kopačiek sa ukázal ako príliš malý a namiesto radosti z dosiahnutých úspechov na ihrisku sa môžete pochváliť len bolestivými odreninami? Pokoj, to ešte nemusí znamenať, že by ste si mali kúpiť úplne nový pár kopačiek, existujú totiž osvedčené zákroky ako roztiahnuť príliš malé a príliš tesné kopačky, ktoré vám pomôžu rozlúčiť sa s týmto dosť finančne náročným problémom.

Ako roztiahnuť koženú obuv?

Ak sa stalo to, že pár vašich kopačiek nebol až tak dobrou voľbou, nemusíte byť z toho nešťastní a hľadať ďalší model. V prípade obuvi z kože sa skvele osvedčia 3 nasledujúce spôsoby na roztiahnutie obuvi:

Spoľahlivý detský olej
Ukázalo sa, že pozitívny vplyv detského oleja na kožku, ktorá je po ňom tak mäkká, ako detská pokožka, ocenili aj kožené futbalové topánky. Ak sa vami vybraný pár ukázal ako príliš malý stačí, ak celý povrch natriete olejom a následne ho budete vtierať a masírovať – vďaka tomuto zákroku sa koža stane mäkká a bez problémov ju prispôsobíte tak, ako potrebujete.

Mokré handričky
Ako cez noc zaručiť, aby vaše kožené kopačky na druhý deň boli ako mávnutím čarovného prútika ešte pohodlnejšie? Navlhčite niekoľko handričiek a následne ich vložte dovnútra obuvi a nechajte tak po celú noc alebo cez deň na niekoľko hodín. Po uplynutí tohto času budú vaše doteraz príliš malé topánky priam ideálne a vy si budete môcť pri hre vychutnávať doteraz nepoznané pohodlie

Vlhký tréning
Jedným zo spoľahlivých spôsobov ako roztiahnuť príliš tesné kopačky je… tesne pred tréningom ich namočiť. Vďaka tomuto zákroku sa mokrá koža začne prispôsobovať veľkosti a tvaru chodidla a vy už na konci tréningu budete pociťovať výrazný rozdiel. Nezabudnite však, aby ste ich potom ďalej nesušili na radiátore alebo priamom slnku – oveľa lepším spôsobom bude umožniť im samostatne vyschnúť.

Príliš malé kopačky – čo robiť v prípade obuvi zo syntetiky?

Ako sme už spomínali roztiahnutie príliš malých topánok zo syntetických materiálov žiaľ nezaručí 100 % úspech, neznamená to však, že sa to neoplatí skúsiť.

Ako si poradiť s príliš tesnými kopačkami tohto typu je vložiť ich do misy s horúcou vodou a následne počkať 20 minút. Po uplynutí tohto času je potrebné sa uistiť, či je zvršok skutočne pružnejší a potom si ich obuť. Vlhká obuv sa lepšie prispôsobuje k požadovanému tvaru a zároveň sa rýchlejšie roztiahne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *